^Zpět nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Nadpis tohoto příspěvku neobsahuje gramatickou chybu, ale je názvem mezinárodního projektu financovaného z Evropské unie a schváleného Slovenskou národní agenturou v rámci programu Mládež v akci. Žadatelem a organizátorem projektu je Centrum volného času ve Svitu. Partnery projektu jsou: Centrum volného času Svit, Centrum volného času Stará Ľubovňa, Dům dětí a mládeže Česká Třebová, Dům dětí a mládeže Lanškroun. Cílem projektu je pomoc ustavení dětských parlamentů nebo neformálních skupin, jejichž cílem je prosazování zájmů dětí a mládeže na místní úrovni.

Projekt byl zahájen setkáním ve Svitu ve dnech 25.-26.1. 2014 za přítomnosti vedoucích organizací a zástupců mládeže – naše město bylo zastoupeno dvěma členy volnočasového klubu Rébus. Po dobu pobytu se přítomní vedle seznamovacích aktivit zapojili do teambuildingových soutěží, neformální cestou provedli SWOT analýzu mládežnického parlamentu a zúčastnili se workshopů. Veškeré činnosti měly za úkol zdůraznit význam spolupráce mezi mládeží.

Z účasti v projektu vyplynuly i úkoly pro jednotlivé účastníky – zorganizovat party nebo ples pro mladé, charitativní aktivitu, kulatý stůl se zástupci samosprávy, činnosti pro rodiny s dětmi. Další kolo setkání se uskuteční v České Třebové ve dnech 2. - 3. 3. 2014 v České Třebové.

Termín: 10. – 14. 2. 2014

Poslední den školy a děti přemýšlí, co s načatými jarními prázdninami. Je před nimi celý týden a pro nás opět výzva, co pro děti zajímavého připravit. Již tradičně jsme s Kulturním centrem v České Třebové připravili pro děti Pohádkový filmový festival.

Letos se děti mohly těšit na pohádky Princ a Večernice, Artur a minimojové, Třetí princ, Kozí příběh: pověsti staré Prahy a Jak se budí princezny.

Tentokrát se do organizace pustili starší členové Divadelního kroužku Knoflíček a realizační skupina klubu Rébus. Postarali se o scénky před začátkem filmu, soutěže a závěrečnou tombolu. Pět filmových dnů je za námi a za rok se budeme opět těšit na viděnou.

Ve dnech 10. – 12. 2. 2014 připravil Dům dětí a mládeže Kamarád pro děti pestrý prázdninový program.

Jarní prázdniny jsme zahájili výletem do Prahy. Po příjezdu do hlavního města jsme navštívili některé známé památky. Počasí nám přálo a my měli možnost shlédnout Staroměstský orloj, prošli jsme se po Karlově mostu, došli až na Pražský hrad, kde jsme byli svědky výměny hradní stráže.

V odpoledních hodinách jsme se zúčastnili exkurze v České televizi na Kavčích horách. Naskytla se nám možnost podívat se, jak se natáčí pořad Kouzelná školka s Michalem Nesvadbou a Fanynkou. Pro všechny to byl obrovský zážitek.

Po natáčení si s námi Michal chvíli povídal a na památku se se všemi vyfotil. Podívali jsme se také do dalších studií, kde se natáčí známé pořady České televize. Potkali jsme některé známé osobnosti a na závěr si každý mohl vyzkoušet práci kameramana.

V úterý jsme si změřili síly v bowlingovém turnaji. Vítězové získali jaksepatří medaili a diplom. Ostatní ovšem nemuseli smutnit, protože každý za svůj výkon obdržel sladkou odměnu. V odpoledních hodinách nás čekal další turnaj, a to ve známé stolní hře Člověče, nezlob se. Užili jsme si spoustu zábavy a legrace.

Ve středu byly na programu rukodělné aktivity. Vyráběli jsme „zvířátkovou“ pokladničku z krabiček od papírových kapesníků. Z papírových talířků jsme si vytvořili dekoraci na zavěšení. Každému se dílo náramně povedlo.

Ve dnech 2. a 3. března 2014 se uskutečnilo další kolo setkání, jehož hlavní náplní je podpora při ustavení dětských a mládežnických parlamentů nebo neformálních skupin. Cílem těchto parlamentů je prosazování zájmů dětí a mládeže na místní úrovni.

Projekt byl zahájen setkáním ve Svitu ve dnech 25. a 26.1.2014, kde bylo naše město zastoupeno členy volnočasového klubu Rébus.

První den setkání v České Třebové byly na programu seznamovací hry v Domě dětí a mládeže, prezentace České Třebové a dále aktivit již realizovaných nebo připravovaných, k nimž se participující organizace zavázaly.

V pondělí se účastníci zabývali workshopy s tématem mládežnický parlament a řešení konfliktů. Poté byli přijati na českotřebovské radnici zástupkyní vedení města paní místostarostkou Ing. Jaromírou Žáčkovou a na závěr svého pobytu si prohlédli rotundu sv. Kateřiny, městské muzeum a kostel sv. Jakuba.

Termín: 17. 4. 2014

Pro letošní rok jsme se rozhodli strávit velikonoční prázdniny trochu netradičním způsobem. Místo klasického barvení vajíček jsme pro děti připravili výlet do německého Legolandu. Zájem nás opravdu překvapil. Cekem se přihlásilo 44 dětí!

Výletu se účastnil nejen Dům dětí v České Třebové, ale i lanškrounský, ústecký a choceňský. Výprava byla skutečně velká. Jely dva autobusy a celkový počet dětí byl 106 a dospělých 18. O půl druhé ráno jsme se sešli na autobusovém nádraží v České Třebové a vydali se směr německé hranice k hraničnímu přechodu Rozvadov. Cesta proběhla bez komplikací a v deset hodin ráno jsme již byli v cíli - všichni nedočkaví na spoustu zajímavých atrakcí.

Rozděleni do čtyř skupin jsme se vydali k prvním dobrodružstvím. Atrakce byly moc zajímavé od horských drah přes vodní atrakce k podvodnímu světu Atlantis. Krásné bylo i miniaturní Lego městečko. Počasí nám opravdu přálo, ani jedna kapka nespadla a my se mohli těšit slunečnému, teplému dni. Za návštěvu stál i vyhlídkový „talíř“, který nás vyvezl do velké výšky a my mohli vidět celý Legoland jako na dlani.

Čas neúprosně běžel a blížila se šestá hodina, kdy se park zavíral. Ani jsme nestihli všechny atrakce navštívit. Na poslední chvíli jsme se vrhli do otevřených obchůdků se suvenýry a nakoupili něco na památku. Spokojeni a plni zážitků jsme se vydali zpět do Čech.

Termín: 18. – 19. 5. 2014

Po úspěšném vystoupení s pohádkou Zlatovláska v České Třebové jsme se po domluvě s vedením Města Česká Třebová domluvili, že předvedeme naši pohádku v partnerském městě v Polsku – Olawě. V neděli ráno jsme se sešli před Domem dětí a po naložení všech kostýmů a kulis jsme se vydali na čtyřhodinovou cestu směr Polsko. Na místo se nám podařilo dojet v plánovaném čase a po dobrém obědě „hurá do práce“. Scénu jsme postavili poměrně rychle, dvakrát zkouška a pak nás čekalo příjemné překvapení od místních organizátorů, a to návštěva nového bazénu. Pro děti to byla opravdu příjemná odměna na závěr náročného dne. Druhý den ráno jsme se vydali do kulturního centra a čekala nás dvě vystoupení pro základní školy. Představení se moc líbilo a diváci se s našimi herci nechtěli rozloučit. Ale čas neúprosně běžel a my se museli vydat zpět do Čech. Po obědě ještě rychle pro drobné suvenýry a „hurá domů“.