^Zpět nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Ve čtvrtek 29.10.2015 se 18 dětí zúčastnilo výletu do Olomouce. Navštívili jsme interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého.

Po příchodu do Pevnosti jsme se připravili na celodenní pobyt a vyrazili jsme do druhého patra. Zde jsme se usadili – někteří si i polehali na relaxační polštáře a shlédli jsme zajímavý film o významu ledu na naší planetě. Celý film se odehrával nad našimi hlavami. Po filmu jsme procházeli celkem čtyři expozice.

První expozice se jmenovala Světlo a tma. Zde jsme se dověděli například, jak funguje žárovka, pochopili jsme podstatu světelného záření, jak na svět nahlíží moucha či vážka a jiné zajímavé věci.

Druhá expozice pod názvem Rozum v hrsti skrývala principy lidského vědění. Mohli jsme vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku, vyzkoušet 3D dřevěné piškvorky, spoustu rébusů. Děti nejvíce zaujal gyroskop. Díky jeho rotačním způsobům se cítily jako pilot akrobatického letounu.

Ve třetí expozici, která měla název Živá voda, jsme se dověděli vše o vodě od pramene až po ústí do moře, vyzkoušeli jsme si mikroskopy, a seznámili jsme se s vodními obyvateli. Zajímavý byl také zátopový model Olomouce.

Ve čtvrté expozici na nás čekalo něco málo z historie Pevnosti.  Dověděli jsme se o jednotlivých řemeslech, oblasti zdravotnictví, stavebnictví, balistiky i  kartografie. Vychutnali jsme si také ústřední dominantu expozice v podobě vtipného komiksového příběhu na 12 velkoformátových panelech. Vypráví o vzniku olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie nebo císař František Josef I.

Náš celodenní výlet se chýlil ke konci. Při cestě na vlakové nádraží jsme však měli cestu zpestřenou o vystoupení cirkusových slonů.

Do České Třebové jsme dojeli všichni v pořádku a plní zážitků jsme se rozešli ke svým rodičům domů.

 2015-18Fotogalerie

Díky vedení města Česká Třebová, byly děti divadelního kroužku pozvány, aby představily pohádku "Loupežníkova dcera“ dětským divákům v polské Olawě.

V osm hodin svátečního rána 28. 9. jsme se všichni sešli u Domu dětí a mládeže Kamarád. Zanedlouho přijel autobus a všichni společnými silami jsme naložili potřebné kostýmy, kulisy a rekvizity spolu s našimi zavazadly a vzápětí jsme se vydali na čtyřhodinovou cestu. Těsně po poledni jsme dorazili do polské Olawy, kde nás již očekávali s výborným obědem. Hned po obědě jsme se vrhli na přípravu scény v novém místním Kulturním centru. Práce nám šla od ruky a hned po přípravě scény došlo k odehrání celé pohádky v rámci generální zkoušky před vystoupením. Za odměnu nás čekal příjemný bazén a také večeře v podobě výborné pizzy.

Druhý den nás čekalo vystoupení pro základní školy, které bylo naplánováno v deset hodin. I přes odlišnost našich jazyků byli naši herci odměněni obrovským aplausem a dárky od dětí.

Po obědě jsme se rozloučili s místním kulturním centrem a odjížděli spokojeně domů.

Fotogalerie

Fotogalerie

V pátek 30. 10. 2015 se v 9.00 hodin sešlo v Domě dětí a mládeže Kamarád téměř 20 dětí. Čekal je zajímavý program v podobě podzimní dílničky. A co jsme si pro děti připravili? Krásnou papírovou sovu s využitím podzimních přírodnin. Nejprve si děti nastříhaly pásky z papírové lepenky, které rolovaly, až jim vzniklo krásné soví bříško a následně dvě soví oči. Vše se slepilo dohromady a teď je čekala nejdůležitější práce, a to dozdobování. Fantazii měly děti obrovskou. Postupně „vzlétaly“ nádherné sovy s podzimními listy, korálky, mrkacíma očima a se spoustou dalších přírodních ozdob. Někteří stihli vyrobit i celou soví rodinku. A protože se blížila dvanáctá hodina – čas oběda – nezbylo nám nic jiného než se rozloučit a popřát si krásný podzimní den.

2015-19

Fotogalerie

3. 4. 2015

V pátek o velikonočních prázdninách se děti sešly, aby si vytvořily velikonoční dekorace. Byly rozděleny na dvě skupinky. První skupina tvořila velikonoční věnec z vrbového proutí, který byl ozdoben mašlí a plstěnými květinami. Pod vedením Hanky se všem dětem výrobek povedl. Při této aktivitě pomáhaly také naše dvě dobrovolnice z Portugalska a z Francie. Děti komunikovaly s dobrovolnicemi anglicky a tak si mohly procvičit své znalosti.

Ve druhé skupině si mohly děti vyzkoušet práci s hlínou.  Děti zde vytvářely keramického ptáčka a sluníčko, které bylo zdobeno skleněnými střepy. Po výpalu se tyto střepy roztaví a vznikne skleněná, krásně barevná plocha. I když se děti trochu umazaly, přesto se jim práce líbila. Tuto část vedla Iveta. Asi v polovině našeho času se obě skupinky vyměnily. Ve dvanáct hodin jsme se rozloučili a hurá na oběd.

2015-07Fotogalerie

2. 4. 2015

Píše se datum 2. 4. 2015, je čtvrtek ráno a při pohledu z okna by se zdálo, že bude krásně bílý zimní den. Dnes jsou, ale velikonoční prázdniny a skupina 38 dětí se 4 dospělými se vydala vlakem do Brna. Čekala nás návštěva nového SCIENCE CENTRA VIDA v Brně. Zde mají spoustu „udělátek“ a „hýblátek“, na které si může každý šáhnout a vyzkoušet si, co a jak na tom našem světě funguje. Mimoto jsme navštívili SCIENCE SHOW.  Tento den byla show ohňová. Dva šikovní průvodci nám předvedli nejen kouzla s ohněm, ale i jak a kde se tu bere. Také jsme se rozdělili do skupin dle věku a byli na výukovém programu. Menší děti - 1. stupeň ZŠ šel na BARVY KOLEM NÁS a ti starší si HRALI S MAGNETICKÝM POLEM. Všichni, i dospělí, objevili a porozuměli některým věcem, které jsou běžnou součástí našeho života. Takže jsme něco zažili, užili si to a snad nám zůstalo i něco nového v hlavě.  Unaveni jsme se zase vlakem vrátili do náručí našich blízkých. Budeme se těšit na další zážitky.

Váš pracovní kolektiv DDM Kamarád

30. 1. 2015

Vysvědčení rozdáno a „HURÁ“, čekají nás pololetní prázdniny. Tentokrát jsme pro děti vymysleli výlet do zábavního centra Wikyland v Brně. Ráno jsme se po osmé hodině sešli na terminálu Jana Pernera, kde na nás čekal vyhřátý autobus, a my se natěšeni vydali směr Brno. Po cestě jsme naložili skupinku dětí z Březové nad Svitavou a pokračovali dál v cestě. Počasí nám moc nepřálo, chumelilo – nechumelilo, pršelo – nepršelo, ale nám to vůbec nevadilo, protože jsme věděli, že nás čeká krytá hala se spoustou atrakcí. Po příjezdu jsme se rozdělili na malé skupinky a vyrazili na atrakce. Vrhli jsme se na trampolíny, nafukovací atrakce, horolezeckou stěnu, rodeového býka, tobogány s kuličkovými doskočišti, skluzavky, autíčka, tříkolky, pirátskou loď a multifunkční atrakce, a mnoho dalších. V areálu byl občerstvovací nar, kde pro nás byly připraveny různé dobroty. Ani jsme se nenadáli a byla jedna hodina a my se museli nachystat k odjezdu. Cesta uběhla velmi rychle a v České Třebové jsme se rozloučili s tím, že se uvidíme na některé další akci Domu dětí a mládeže Kamarád.

Podzimní prázdniny - WikylandFotogalerie