^Zpět nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Dům dětí a mládeže Kamarád, Česká Třebová, pod kterým působí kroužky v ZŠ Březová nad Svitavou, získal podporu projektu Netradiční vaření a recepty našich babiček v rámci Pilotního ověřování možností spolupráce relevantních aktérů vzdělávání z MAS Orlicko, pro zájmový kroužek Kuchtíci.

Výše podpory je Kč 10 000 Kč, které poslouží na potraviny pro projektové dny, ale hlavně na dovybavení školní kuchyňky, kde tento kroužek probíhá.

V pátek 6. 10. 2017 se v rámci tohoto projektu netradičně vařilo, a to kotlíkový guláš a ovoce v alobalu. Děti spolu se svými rodiči společně spolupracovali nejen na přípravě guláše a ovoce, ale i na přípravě ohnišť. Všem šla práce pěkně od ruky, některé děti měly možnost poprvé si vyzkoušet, jaké to je vařit a připravovat pokrmy na otevřeném ohni.

Všichni si na vlastním výtvoru náležitě pochutnali a všem samozřejmě moc chutnalo.

Tohoto projektového dne se zúčastnili i rodiče a děti z RC Kocourek Březová nad Svitavou, které se také snažili aktivně účastnit.

Ve čtvrtek 12. 10. 2017 se v rámci druhého projektového dne sešli kuchtíci spolu s rodiči v kuchyňce ZŠ Březová nad Svitavou. Tímto projektovým odpolednem je provázely „babičky“ paní Henzlová a paní Alexová, které je chtěly naučit některý starý recept, s kterým se v dnešní době děti moc nesetkávají.

Děti si spolu s nimi uvařily bramborové placky a šišky s mákem. Od babiček se dozvěděly mnoho zajímavého o tom, jak se dříve vařilo.

Odpoledne bylo poučné i pro rodiče, kteří byli tentokrát spíše pozorovatelé a ochutnavači.

Všem se tyto akce moc líbily a chtěli by i do budoucna s babičkami spolupracovat a určitě se najde čas i na vaření venku.

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Rok se s rokem sešel a všechny děti se 1. června dočkaly svého vytouženého svátku. A Dům dětí nesměl chybět! Čtvrteční odpoledne park Javorka obsadila pirátská posádka. Za krásného slunečného počasí, kdy nehrozila žádná bouře, se dětští návštěvníci vydávali s mapou vstříc pirátskému pokladu. Po cestě je čekalo velké dobrodružství. Ti nejstatečnější vypluli na lodích, aby získali krásnou keramickou rybičku. Po strastiplné cestě museli malí námořníci splnit nejeden nelehký úkol. Setkali se s obřím prakem, překážkovou plavbou, papírovými lodičkami a provázkovou dráhou. Na statečné námořníky čekal poklad v pirátské truhle. Celé odpoledne se vydařilo a pirátský poklad našlo více než dvě stě námořníků.

Děkujeme VO vodních skautů v Česká Třebové, kteří zajistili lodičky v parku Javorka.

Pirátská posádka DDM Kamarád

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Jak už se stalo tradicí i letošní školní rok jsme činnost ZK zakončili přehlídkou toho, co se děti za celý školní rok naučily, pod názvem Besídka ZK. Program byl opravdu pestrý. Diváci se zaposlouchali do zpěvu a hry kytar a fléten, milovníci tance mohli vidět Street dance, Magic dance a kroužek Hejbánky. Hraničáři předvedli ukázku boje s měkčenými zbraněmi. Roztleskávačky z Březové nad Svitavou roztleskaly publikum s netradiční rekvizitou, a to plastovou lahví. Březová nám ukázala šikovné děti z Divadelního kroužku, které zazpívaly dvě písničky z pohádky „Princové jsou na draka“. Celou besídkou provázelo moderátorské kvarteto Aneta Kaplanová, Tereza Andělová, Dominik Štancl a Robin Štancl. Velká pochvala patří zmíněným moderátorkám, které obohatily program o pěvecké vystoupení s písněmi Radio active, Stone Cold, Joline a Alive.

Všem, kteří se na Besídce ZK podíleli, moc děkujeme a po prázdninách, hurá, do nového školního roku.

Přejeme krásné prázdniny!

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Dům dětí a mládeže Kamarád Česká Třebová v tomto školním roce organizoval okresní kolo Středoškolské odborné činnosti škol pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy ve dnech 5. a 6. 4. 2017.

Okresního kola se zúčastnilo 54 studentů (11 z okresu Ústí nad Orlicí a 43 z okresu Svitavy) se svými 50 pracemi v oborech Fyzika, Chemie, Geologie, geografie, Zdravotnictví, Biologie, Zemědělství, Ochrana a tvorba životního prostředí, Strojírenství, Elektrotechnika, elektronika, Historie, Teorie kultury, Filozofie, Pedagogika, Informatika. Na každý obor byla sestavena odborná porota.

Celkem do krajského kola postoupilo 38 studentů. Studenti byli přihlášeni z Gymnázia Aloise Jiráska Litomyšl, SŠ zahradnické a technické Litomyšl, VOŠP a SPgŠ Litomyšl, Gymnázia Polička, Gymnázia Česká Třebová, ISŠT Vysoké Mýto.

V krajském kole, které se konalo 11. 5. 2017 v Chrudimi, postoupilo do celostátního kola  8 prací v oborech Fyzika, Geologie, geografie, Zdravotnictví, Ochrana a tvorba životního prostředí, Elektrotechnika, elektronika, Teorie kultury, Historie, Filozofie

Studentům přejeme hodně úspěchů v celostátním kole a v dalším studiu!

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

V České Třebové probíhal ve školním roce 2016/2017 první ročník Univerzity třetího věku. Zájemci se mohli přihlásit do kurzů úprava fotografií, práce s PC, sestavení rodokmenu, rukodělné činnosti, tanec a cvičení na balonech. Tyto kurzy probíhaly zpravidla 1x za měsíc od října do dubna. Slavnostní ukončení, kde byly studentům předány certifikáty za absolvované kurzy se uskutečnilo dne 5. 5. 2017 v obřadní síni MěÚ Česká Třebová. Zde také předaly studentům Univerzity třetího věku věcné dary zástupkyně partnerského města Olawa - ředitelka kulturního centra a tajemnice Městského úřadu.

Velké díky patří nejen všem studentům za jejich píli, ale také lektorům, ředitelce DDM Kamarád Mgr. Janě Endyšové DiS., městu Česká Třebová, svazu důchodců a kulturnímu centru za spolupráci.

Budeme se opět těšit v dalším školním roce.

 Univerzita třetího věku

 

Po třech letech jsme se rozhodli zopakovat velikonoční prázdniny trochu netradičním způsobem. Místo klasického barvení vajíček nebo výroby pomlázek jsme pro děti připravili výlet do německého Legolandu v Günsburgu. Zájem nás opravdu překvapil. Cekem se přihlásilo 76 dětí! Výprava byla skutečně velká. Do jednoho autobusu bychom se nevešli, takže do Německa vyrazily autobusy dva. Dvacet dětí jelo z Březové nad Svitavou, největší skupina nastupovala v České Třebové a celkový počet doplnila malá skupinka v Ústí nad Orlicí. Cesta proběhla bez komplikací a v deset hodin ráno jsme již byli v cíli - všichni nedočkaví na spoustu zajímavých atrakcí. Rozděleni do osmi skupin jsme se vydali k prvním dobrodružstvím. Atrakce byly moc zajímavé od horských drah přes vodní atrakce, Faraonův svět, k podvodnímu světu Atlantis. Krásné bylo i miniaturní Lego městečko. Počasí nám opravdu přálo, ani jedna kapka nespadla a my se mohli těšit slunečnému, teplému dni. Za návštěvu stál i vyhlídkový „talíř“, který nás vyvezl do velké výšky a my mohli vidět celý Legoland jako na dlani. Čas neúprosně běžel a blížila se šestá hodina, kdy se park zavíral. Ani jsme nestihli všechny atrakce navštívit. Na poslední chvíli jsme se vrhli do otevřených obchůdků se suvenýry a nakoupili něco na památku. Spokojeni, příjemně unaveni a plni zážitků jsme se vydali zpět do Čech.

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie