^Zpět nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Činnost volnočasového klubu Rébus probíhá v prostorách bývalého denního stacionáře, ke kterému patří menší zahrada. Činnost klubu je zajištěna každý den v týdnu od 15.00 do 18.00 hodin. Děti zde tráví spontánně svůj volný čas. Díky příspěvku na podporu rozvoje partnerství a aktivit spolupráce MAS ORLICKO jsme získali finanční prostředky na realizaci akce „Co jsme vypěstovali, to si sníme.“ Sklidili jsme levanduli a vyrobili vlastní domácí mýdlo. Nejprve si děti nastrouhaly mýdlo na hrubém struhadle, poté se hmota zahřála, přidal se aroma olej. Až byla hmota dostatečně měkká, přidali jsme květ levandule a následně pěchovali do forem. Po zatvrdnutí jsme mýdlo vyklopili.  Rymovník, který jsme si zasadili a pěstovali v prostorách klubu Rébus, jsme zbavili lístků a z nich vyrobili výborný domácí sirup.  Lístky jsme nechali louhovat společně s citrónem a pomerančem ve vodní lázni jeden den. Druhý den jsme provedli scezení a povaření s následným přidáním cukru. Až byl sirup dostatečně hustý a měl dobré zabarvení, nalili jsme ho do předem vyvařených sklenic. Poslední akcí bylo upečení kváskového chleba s přidáním vlastních bylinek. Nejprve jsme uhnětli těsto, které kynulo 2 hodiny, po vykynutí jsme dali bochník chleba na plech a vložili do trouby s pekáčem vody, aby měl chleba křupavou kůrku. Vyzkoušeli jsme si i výrobu másla ze šlehačky. Povedlo se na jedničku. Přidali jsme bylinky a sůl a bylo ještě lepší než kupované z obchodu. Šlo nám o to, aby si děti uvědomily proces vypěstování rostlin a následnou možnost využití a zpracování. Zároveň jsme zapojili i děti ze zájmových kroužků DDM Kamarád a propojili činnost klubu Rébus a DDM. Naučili jsme se neplýtvat potravinami a maximálně je využít.

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Herní víkend konaný ve dnech 3. – 5. listopadu byl nadmíru úspěšný. Překonal i ty nejoptimističtější předpoklady organizátorů. Zúčastnilo se ho téměř 80 lidí, což byl téměř dvojnásobek od minulé akce. O samotnou akci, která byla propagována i pomocí sociálních sítí, byl již od počátku velký zájem. Tento předpoklad se potvrdil již v pátek, kdy dorazilo něco kolem 50 návštěvníků, kteří bezezbytku naplnili učebny DDM Kamarád, Česká Třebová, kde se Herní víkend konal. Návštěvníci dorazili jak z blízkého okolí, Ústí nad Orlicí, Chocně a Svitav, tak i z větších vzdáleností, Prahy, Brna a Ústí nad Labem. Mezi návštěvníky nechyběl i autor nové karetní hry Scavenger, Tomáš Bachtík. Spolu se svým týmem zabodovali crowfoundingovou kampaní na Kickstarteru, kdy za podpory fanoušků mohli uskutečnit vydání samotné hry. Hra Scavenger sklidila velkou pozornost na mezinárodním festivalu deskových her v německém Essenu. Páteční podvečer odstartovalo hraní jak časově méně náročných her, tak i opravdu propracovaných strategií. Z česky lokalizovaných her byly v oblibě Střelené kachny, Na prodej, Černé historky, 6. bere!, Machi Koro. Byl k vidění i novinky v podobě Dark Soul, Imperiál Assault nebo do češtiny lokalizovaná strategie Scythe.

Díky spolupráci s vydavatelstvím Albi byli k dispozici jejich novinky v podobě hry Karak, Neobvyklý podezřelí a Empatie. Hráči si mohli vyzkoušet i doposud nevydanou a velmi očekávanou strategii z postapokalyptického světa – Pustina. Rovněž bylo k dispozici i dosud nevydané rozšíření k velmi propracované hře Scythe – Invaze z dálek.

Ve hraní deskových i karetních her se pokračovalo až do brzkých ranních hodin, kdy i nejvytrvalejší usoudili, že pár hodin spánku je přeci jen zapotřebí. Druhý den se pokračovalo nanovo. Drobnými rozehrávkami, při kterých dominovali Kostkový i karetní Bang!, Vládce Tokia, Osadníci z Katanu či Carcassonne. Pokračovalo se i v hraní tzv. epických her typu Battlestar Galactica, Blood Rage či Mech and Minions. Velkou oblibu nalezla i zmiňovaná novinka Pustina a rozšíření jak ke hře Scythe, tak i rozšíření ke hře Blood Rage. Po celý Herní víkend vládla přátelská atmosféra. Nově příchozím, kteří s deskovými hrami neměli příliš zkušeností, byla vysvětlována pravidla a byli zapojováni do hraní her.

Nedělní dopoledne bylo zasvěceno jak sehrávkám her, tak i úklidu DDM Kamarád.

Rádi bychom touto cestou poděkovali za podporu a zapůjčení her i herních novinek firmě Albi, tak i Hernímu klubu Griffin a Hernímu klubu Kamarád, DDM Kamarád - Česká Třebová za podporu při zorganizování celé akce. Příští Herní víkend proběhne během lednového víkendu. O přesném datu vás budeme včas informovat!

Pavel Suchý
Herní klub Griffin
Herní klub Kamarád

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Během podzimních prázdnin jsme uspořádali s dětmi výlet do vědeckého centra VIDA Brno, kde si děti interaktivně vyzkoušely jednotlivé exponáty.  Unikátní stálá expozice je rozdělena do čtyř tematických celků: Planeta, CivilizaceČlověk a Mikrosvět. Děti netrávily čas pouze u exponátů, ale vybrali jsme pro ně i zajímavý výukový program dle věkového složení skupiny - Alchymisté. Po návratu se děti zúčastnily výukového programu Mobilního planetária. Program nesl název Sluneční soustava. Zde jsme poprosili o spolupráci ZŠ Ústeckou, aby nám zapůjčili tělocvičnu, neboť se nás sešlo celkem 40 dětí a prostory v DDM nebyly z hlediska velikosti vyhovující. Po zajímavé projekci jsme zamířili do DDM, kde na nás čekala výborná večeře v podobě pizzy. Zanedlouho začali přicházet první rodiče dětí a společně jsme si vyzkoušeli jednoduché chemické a fyzikální pokusy, které jsou vázané na tmu. Jednalo se o barevné spektrum, svítící lampičku a zhášení svíčky. Snažili jsme se podpořit společnou práci dětí a rodičů, a proto na pokusech pracovali společně. Završením celého dne bylo společné přespání v DDM Kamarád, kterému předcházel film na dobrou noc G-Force. Ráno jsme pro děti nachystali jogurt a rohlík ke snídani a postupně se s dětmi rozloučili.

Hanka, Hanka, Ivča, Jana a Dolores

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Dům dětí a mládeže Kamarád, Česká Třebová, pod kterým působí kroužky v ZŠ Březová nad Svitavou, získal podporu projektu Mámo, táto, pojď si s námi zahrát divadlo v rámci Pilotního ověřování možností spolupráce relevantních aktérů vzdělávání z MAS Orlicko, pro divadelní kroužek Dráček.

Výše podpory je 15 000 Kč, které poslouží na zakoupení portu a pomůcek na divadlo.

V úterý 17. 10. 2017 se sešly děti z kroužku a se svými rodiči v Kulturním domě si vzájemně zahráli divadlo. Děti si pro rodiče připravily pohádku „O zlobivých princeznách“ a rodiče pro děti „O zakleté princezně“. Do programu se zapojily i děti se svými rodiči z Rodinného centra Kocourek.

Na závěr si v rodinných týmech zahráli hru Kufr a ti nejmenší se snažili poznat pohádkové postavičky.

Odpoledne se náležitě vydařilo a všichni se dobře bavili.

 

Fotogalerie

Fotogalerie

Dům dětí a mládeže Kamarád, Česká Třebová, pod kterým působí kroužky v ZŠ Březová nad Svitavou, získal podporu projektu Netradiční vaření a recepty našich babiček v rámci Pilotního ověřování možností spolupráce relevantních aktérů vzdělávání z MAS Orlicko, pro zájmový kroužek Kuchtíci.

Výše podpory je Kč 10 000 Kč, které poslouží na potraviny pro projektové dny, ale hlavně na dovybavení školní kuchyňky, kde tento kroužek probíhá.

V pátek 6. 10. 2017 se v rámci tohoto projektu netradičně vařilo, a to kotlíkový guláš a ovoce v alobalu. Děti spolu se svými rodiči společně spolupracovali nejen na přípravě guláše a ovoce, ale i na přípravě ohnišť. Všem šla práce pěkně od ruky, některé děti měly možnost poprvé si vyzkoušet, jaké to je vařit a připravovat pokrmy na otevřeném ohni.

Všichni si na vlastním výtvoru náležitě pochutnali a všem samozřejmě moc chutnalo.

Tohoto projektového dne se zúčastnili i rodiče a děti z RC Kocourek Březová nad Svitavou, které se také snažili aktivně účastnit.

Ve čtvrtek 12. 10. 2017 se v rámci druhého projektového dne sešli kuchtíci spolu s rodiči v kuchyňce ZŠ Březová nad Svitavou. Tímto projektovým odpolednem je provázely „babičky“ paní Henzlová a paní Alexová, které je chtěly naučit některý starý recept, s kterým se v dnešní době děti moc nesetkávají.

Děti si spolu s nimi uvařily bramborové placky a šišky s mákem. Od babiček se dozvěděly mnoho zajímavého o tom, jak se dříve vařilo.

Odpoledne bylo poučné i pro rodiče, kteří byli tentokrát spíše pozorovatelé a ochutnavači.

Všem se tyto akce moc líbily a chtěli by i do budoucna s babičkami spolupracovat a určitě se najde čas i na vaření venku.

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Rok se s rokem sešel a všechny děti se 1. června dočkaly svého vytouženého svátku. A Dům dětí nesměl chybět! Čtvrteční odpoledne park Javorka obsadila pirátská posádka. Za krásného slunečného počasí, kdy nehrozila žádná bouře, se dětští návštěvníci vydávali s mapou vstříc pirátskému pokladu. Po cestě je čekalo velké dobrodružství. Ti nejstatečnější vypluli na lodích, aby získali krásnou keramickou rybičku. Po strastiplné cestě museli malí námořníci splnit nejeden nelehký úkol. Setkali se s obřím prakem, překážkovou plavbou, papírovými lodičkami a provázkovou dráhou. Na statečné námořníky čekal poklad v pirátské truhle. Celé odpoledne se vydařilo a pirátský poklad našlo více než dvě stě námořníků.

Děkujeme VO vodních skautů v Česká Třebové, kteří zajistili lodičky v parku Javorka.

Pirátská posádka DDM Kamarád

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Jak už se stalo tradicí i letošní školní rok jsme činnost ZK zakončili přehlídkou toho, co se děti za celý školní rok naučily, pod názvem Besídka ZK. Program byl opravdu pestrý. Diváci se zaposlouchali do zpěvu a hry kytar a fléten, milovníci tance mohli vidět Street dance, Magic dance a kroužek Hejbánky. Hraničáři předvedli ukázku boje s měkčenými zbraněmi. Roztleskávačky z Březové nad Svitavou roztleskaly publikum s netradiční rekvizitou, a to plastovou lahví. Březová nám ukázala šikovné děti z Divadelního kroužku, které zazpívaly dvě písničky z pohádky „Princové jsou na draka“. Celou besídkou provázelo moderátorské kvarteto Aneta Kaplanová, Tereza Andělová, Dominik Štancl a Robin Štancl. Velká pochvala patří zmíněným moderátorkám, které obohatily program o pěvecké vystoupení s písněmi Radio active, Stone Cold, Joline a Alive.

Všem, kteří se na Besídce ZK podíleli, moc děkujeme a po prázdninách, hurá, do nového školního roku.

Přejeme krásné prázdniny!

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

Dům dětí a mládeže Kamarád Česká Třebová v tomto školním roce organizoval okresní kolo Středoškolské odborné činnosti škol pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy ve dnech 5. a 6. 4. 2017.

Okresního kola se zúčastnilo 54 studentů (11 z okresu Ústí nad Orlicí a 43 z okresu Svitavy) se svými 50 pracemi v oborech Fyzika, Chemie, Geologie, geografie, Zdravotnictví, Biologie, Zemědělství, Ochrana a tvorba životního prostředí, Strojírenství, Elektrotechnika, elektronika, Historie, Teorie kultury, Filozofie, Pedagogika, Informatika. Na každý obor byla sestavena odborná porota.

Celkem do krajského kola postoupilo 38 studentů. Studenti byli přihlášeni z Gymnázia Aloise Jiráska Litomyšl, SŠ zahradnické a technické Litomyšl, VOŠP a SPgŠ Litomyšl, Gymnázia Polička, Gymnázia Česká Třebová, ISŠT Vysoké Mýto.

V krajském kole, které se konalo 11. 5. 2017 v Chrudimi, postoupilo do celostátního kola  8 prací v oborech Fyzika, Geologie, geografie, Zdravotnictví, Ochrana a tvorba životního prostředí, Elektrotechnika, elektronika, Teorie kultury, Historie, Filozofie

Studentům přejeme hodně úspěchů v celostátním kole a v dalším studiu!

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie

V České Třebové probíhal ve školním roce 2016/2017 první ročník Univerzity třetího věku. Zájemci se mohli přihlásit do kurzů úprava fotografií, práce s PC, sestavení rodokmenu, rukodělné činnosti, tanec a cvičení na balonech. Tyto kurzy probíhaly zpravidla 1x za měsíc od října do dubna. Slavnostní ukončení, kde byly studentům předány certifikáty za absolvované kurzy se uskutečnilo dne 5. 5. 2017 v obřadní síni MěÚ Česká Třebová. Zde také předaly studentům Univerzity třetího věku věcné dary zástupkyně partnerského města Olawa - ředitelka kulturního centra a tajemnice Městského úřadu.

Velké díky patří nejen všem studentům za jejich píli, ale také lektorům, ředitelce DDM Kamarád Mgr. Janě Endyšové DiS., městu Česká Třebová, svazu důchodců a kulturnímu centru za spolupráci.

Budeme se opět těšit v dalším školním roce.

 Univerzita třetího věku

 

Po třech letech jsme se rozhodli zopakovat velikonoční prázdniny trochu netradičním způsobem. Místo klasického barvení vajíček nebo výroby pomlázek jsme pro děti připravili výlet do německého Legolandu v Günsburgu. Zájem nás opravdu překvapil. Cekem se přihlásilo 76 dětí! Výprava byla skutečně velká. Do jednoho autobusu bychom se nevešli, takže do Německa vyrazily autobusy dva. Dvacet dětí jelo z Březové nad Svitavou, největší skupina nastupovala v České Třebové a celkový počet doplnila malá skupinka v Ústí nad Orlicí. Cesta proběhla bez komplikací a v deset hodin ráno jsme již byli v cíli - všichni nedočkaví na spoustu zajímavých atrakcí. Rozděleni do osmi skupin jsme se vydali k prvním dobrodružstvím. Atrakce byly moc zajímavé od horských drah přes vodní atrakce, Faraonův svět, k podvodnímu světu Atlantis. Krásné bylo i miniaturní Lego městečko. Počasí nám opravdu přálo, ani jedna kapka nespadla a my se mohli těšit slunečnému, teplému dni. Za návštěvu stál i vyhlídkový „talíř“, který nás vyvezl do velké výšky a my mohli vidět celý Legoland jako na dlani. Čas neúprosně běžel a blížila se šestá hodina, kdy se park zavíral. Ani jsme nestihli všechny atrakce navštívit. Na poslední chvíli jsme se vrhli do otevřených obchůdků se suvenýry a nakoupili něco na památku. Spokojeni, příjemně unaveni a plni zážitků jsme se vydali zpět do Čech.

 

Klepněte pro větší obrázek

Fotogalerie