^Zpět nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Termín: 29. 6. – 6. 7. 2013

Na konci června začalo naše pátrání po pokladu Orlických hor na chatě Radost v Plasnici – Deštné v Orlických horách. Do rukou našich vedoucích se dostala zpráva od Vládce Orlických hor, že poklad je v ohrožení a my jediní můžeme zabránit zlým Trifidům, aby se pokladu zmocnili. Během spousty her, které nás moc bavili, jsme získávali klíče, které nám měly dopomoci otevřít truhlu, ve které jsme měli najít nápovědu, kde je poklad ukryt. A aby byla truhla opravdu chráněna, střežili jsme ji i v noci. Noční hlídky byly velmi oblíbené a strážců tedy dostatek. Během našeho pátrání jsme navštívili i zajímavé atrakce jako lanový park v Deštném a také jsme strávili příjemný den v Babiččině údolí a Adršpašských skalách. Po celý týden nám přálo počasí a jedno odpoledne jsme se vyřádili na vodní skluzavce a místním bazénu. Týden velmi rychle utíkal a my se blížili k objevení pokladu. Díky křížovce, kterou jsme v lese vyluštili, jsme dostali informaci, co máme udělat, abychom poklad objevili. Čekala nás cesta do Deštného a splnění zajímavých úkolů, které nám poradili, kde poklad najít. Byl opravdu bohatý a družiny si jej spravedlivě rozdělily. Na závěr nás čekala táborová pouť, kde se některým z nás podařilo své body možná i zdvojnásobit a po pouti hurá na jarmark, kde jsme své týdenní úspory utratili. Poslední den byl za námi a my se těšili na své rodiče, až jim své zážitky budeme s nadšením vyprávět.

Fotogalerie

Termín: 15. – 19. 7. 2013

V termínu 15. - 19. 7. 2013 proběhl tábor pod názvem DIVOKÝ ZÁPAD, jehož adepti na Šerifa pocházeli převážně z České Třebové a nejbližšího okolí.

Při pondělku byli obeznámeni s programem týdne, seznámili se mezi sebou, na kotlíku si uvařili pořádný dlabanec – buřtguláš a podívali se na místní Řídící věž.

V průběhu týdne často museli překonávat sami sebe a leckdo si sáhl na své dno jako třeba v Jungle parku, kde předvedli svoji odvahu, slzy i sílu ale také smysl pro pomoc druhým.

Adrenalin vystřídala středeční vycházka mezi kovboje a krásné kankánové tanečnice ve Westernovém Městečku v Boskovicích. Do časů minulých se navrátili v Dinoparku, navštívili farmu se zvířaty a někteří si dokonce odnesli zážitek v podobě hodu kozích bobků nebo zavření do vězeňské klece.

Správný Šerif musí být i znalý a o to se nám postaralo Brněnské Planetárium a Hvězdárna se svým krásným programem Léto na konci vesmíru, který vřele doporučuji!

Zcela jedinečným a nezapomenutelným zážitkem a závěrem našeho dobrodružství se stal ranč v Radiměři. Kde jsme se nejprve dozvěděli něco o koních a výbavě, kterou má každý správný kovboj mít, a poté jsme si všichni vyzkoušeli jízdu na oři, upekli jsme si buřtík, ale hlavně jsme se ocitli v okouzlujícím prostředí s báječnými lidmi, od nichž jsme dostali zvonečky s troškou štěstíčka pro každého z nás.

Konečné rozloučení proběhlo na DDM s řádným přípitkem a povýšením na pozici Šerifa. Na konec bych ráda poděkovala trpělivým rodičům a svému báječnému týmu. Za rok na viděnou.

hlavní vedoucí Katka Švihálková

Fotogalerie

Termín: 5. – 9. 8. 2013

Předpověď počasí slibovala pěkně vypečený týden a už první den začalo sluníčko hřát. V Domě dětí a mládeže jsme se dopoledne rozdělili do 4 skupin zvířátek – ze ZOO, z farmy, z lesa a mazlíčci. Každý si vybral zvířátko a ozdobil si tričko linorytem svého tvora, které mělo následující dny sloužit k rozlišení. Odpoledne jsme si pohráli ve stínu stromů v Javorce a trochu se poznali.

V úterý jsme se vydali vlakem do Hradce Králové, kde už za notného teplíčka jsme našli úkryt v Labyrintu divadla Drak. Po této prohlídce jsme se opět skrývali před neúprosnými paprsky v parku blízko Smetanova nábřeží, kde jsme později nastoupili do lodi a projeli se po Labi. Unavení horkem jsme se vrátili domů do České Třebové.

Všichni se už moc těšili na středeční návštěvu Aquaparku v Pardubicích, kde se nikdo nechtěl z vody nebo z tobogánu ani hnout. Ve vlaku zpět domů jsme byli opět všichni mokří, ale z jiného důvodu.

Ve čtvrtek jsme kousíček popojeli místní linkou autobusu do Rybníku a zahráli si úkolovou hru v Srnově na naučné stezce. Jelikož bylo vedro k padnutí a úkoly náročné, některé jsme nebyli schopni ani splnit včas do oběda a následně do odjezdu zpátečního autobusu. Vrátili jsme se zpět na DDM, a kdo měl ještě sílu a chuť, vyrobil si zvířátko z ponožek nebo si zahrál hru či si zazpíval.

Poslední den slibovali meteorologové ochlazení, na které jsme se opravdu těšili. Bylo příjemně, ovšem při cestě z nádraží k častolovickému zámku začalo pršet. Při prohlídce zámku, která bavila snad každého z nás, jsme trochu uschli, ale venku lilo jako z konve. Rychle jsme ještě navštívili zvířátka ve zvěřinci a spěchali prochladlí a mokří na vlak zpět. Na DDM jsme si opět zahráli pár her, které ještě zahýbali pořadím konečného umístění skupin. Rozdali jsme si odměny, společně se vyfotili a všichni, snad spokojení, unavení z náročného týdne, se rozešli do svých domovů.

A možná někdy příště opět naviděnou - se budou vedoucí Hanka, Lenka, Pavla a Helča rozhodně těšit.

Fotogalerie

Termín: 19. – 23. 8. 2013

Předposlední prázdninový týden se skupina 31 dětí zúčastnila příměstského tábora „Prázdniny bez nudy“. Už samotný název tábora napovídá, že jsme se nenudili ani chviličku a o zábavu rozhodně nouze nebyla.

První den patřil seznamování, kdy jsme si zahráli nejrůznější seznamovací hry, nechybělo také důležité rozdělení všech účastníků do oddílů. Poté jsme se vydali na vycházku po okolí České Třebové. Po cestě nám pěkně vytrávilo, tak jsme rozdělali oheň u chaty Maxe Švabinského a opekli si voňavé buřty.

Následující den nás čekal výlet do aquaparku v Olomouci. Dopřáli jsme si spoustu zábavy na tobogánech, skluzavkách a na dalších vodních atrakcích.

Naše výletování pokračovalo ve středu, kdy jsme navštívili Dětské dopravní hřiště v Mohelnici. Užili jsme si jízdy na kolech, šlapacích autech, koloběžkách i tříkolkách, ti menší z nás si vyzkoušeli jízdu na elektrických autíčkách a motorkách.

Ve čtvrtek byl na programu náročný celodenní výlet do Relaxparku v Peci pod Sněžkou. Největší atrakcí v Relaxparku je horská bobová dráha, na které jsme se několikrát svezli. Součástí je i Lemurie, která zahrnuje vstup na trampolíny, prolézačky, adrenalinové skluzavky a skákací hrad. Ti nejodvážnější z nás si vyzkoušeli jízdu na kladce.

V pátek dopoledne jsme se zúčastnili exkurze u HZS v České Třebové. Pro mnohé z nás bylo opravdovým zážitkem posadit se za volat hasícího vozu. Prohlédli jsme si také různé přístroje sloužící hasičům při své práci.

Odpoledne jsme si zahráli hry, u kterých legrace rozhodně nechyběla. Poté už nám nezbylo nic jiného, než se rozloučit a popřát si krásný zbytek prázdnin.

Fotogalerie

 

 

Termín: 12. – 16. 8. 2013

V polovině měsíci srpna jsme se s 37 dětmi sešli na nádraží v České Třebové, abychom se vydali na první výlet příměstského tábora „Divoký západ“…

Hned první den nás čekal ranč v Radiměři, kde jsme se dozvěděli, co takový kovboj má a potřebuje ke své práci a z jakého důvodu nosí jednotlivé části oděvu… Dále jsme se povozili na koni a na poníkovi. Také jsme si mohli prásknout bičem. Opekli si buřtíky a vyrobili totem…

Druhý den byl na programu Jungle park v Brně – troufám si říci, že pro většinu z nás jedinečný zážitek, který poznamenal nejen děti, ale i nás vedoucí. Slaňování řeky a následné lezení v parku byl zážitek vyčerpávající, ale velmi pěkný. Po zaslouženém poobědovém odpočinku na nás čekalo i pár her na odreagování…

Středa patřila Westernovému městečku v Boskovicích, kde si děti vyzkoušely rýžování zlata – každému, komu se podařilo nějaké to zrníčko vyrýžovat, dostal nejen ono nalezené zlato, ale i certifikát zdatnosti v umění zlatokopeckém. Také jsme se podívali do dob dávno minulých a navštívili místní Dinopark. Děti si pak mohly za místní měnu „Boskovický dolar“ nakoupit různé upomínkové předměty…

Ve čtvrtek nás čekala opět cesta do Brna – tentokrát ale do Planetária a Hvězdárny, kde jsme shlédli pohádky, podívali se na simulaci oblohy, prohlédli různé zajímavosti z vesmíru, mohli si pohladit skutečný meteorit a nakonec se dalekohledem podívat na sluníčko…

Pátek patřil výpravě do osady Křivolík, kde bylo pro děti připraveno nejen povídání o pravěcích lidech a jejich zvycích, ale i dílničky, při kterých si mohly vyrobit kožený náramek, korálek z parohu nebo kosti. Vyzkoušely si také práci s ovčí vlnou, hlínou a také se pokusily rozdmýchat oheň měchem, ve kterém nahřívaly železo, které se pak pokoušely ukovat… Kdo chtěl, mohl si opéct doneseného buřtíka…

Pak už jen následovala rychlá cesta zpět na zahradu DDM, kde jsme se rozloučili, rozdali si drobnosti na památku i na zub a popřáli si krásný a pohodový zbytek prázdnin.

hlavní vedoucí Lada Pouková

Fotogalerie

Termín: 12. – 16. 8. 2013

V pondělí 12. 8. 2013 jsme se sešli v budově DDM, kde jsme se rozdělili na červené, modré, žluté a zelené šerify. Pověděli jsme si něco o programu, který nás bude v týdnu čekat, vzájemně se představili a popovídali o Divokém západě. Pak jsme odešli na prohlídku řídící věže, abychom viděli, jak je řízen provoz současných „ohnivých ořů“. Děti si měly možnost vyzkoušet postavit vlakovou cestu a nahlédnout tak do zákulisí řízení provozu železniční stanice Česká Třebová. Po návratu jsme si jako správní osadníci uvařili oběd (bramborový guláš) na kotlíku na zahradě DDM. Na památku si každý vyrobil totem.

V úterý 13. 8. 2013 náš čekal výlet do Westernového městečka Boskovice. Jako správní zlatokopové jsme si každý vyrýžoval svůj kousek zlata, který nám byl na památku vložen do certifikátu mladého zlatokopa. Pak jsme si prohlédli Ztracený svět. Děti se měly možnost zúčastnit divadelního představení, zakoupit si upomínkové předměty a některé „zlobivé“ děti si měly možnost na chvíli vyzkoušet, jaké to je ve vězení Divokého západu.

Ve středu 14. 8. 2013 jsme navštívili Hvězdárnu a planetárium na Kraví hoře v Brně, kde jsme měli možnost shlédnout umělou hvězdnou oblohu, dalekohledem jsme se podívali na Slunce a prohlédli si exploratorium (děti si měly možnost samy roztočit Zemi kolem Slunce, zvážit se na váze, která ukazovala, jaká by byla jejich váha na některé z planet nebo hvězd sluneční soustavy, vytvořit si vodní vír aj.). Potom jedna skupinka zamířila na prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem a druhá skupinka do McDonaldu. Po hodině se obě skupinky vyměnily. V labyrintu pod Zelným trhem děti shlédly, jak se dříve skladovalo ovoce, zelenina, maso. Dále mohly vidět alchymistickou dílnu, sklep na víno a mučírnu, kde si mohly vyzkoušet některé mučící nástroje.

Ve čtvrtek 15. 8. 2013 jsme vyrazili do Jungle parku v Brně, kde jsme jako „Tarzani“ zdolávali různé překážky. Čekal nás přejezd na laně přes řeku Svratku a tři trasy lanového parku, které byly rozděleny podle věku a výšky dětí.

V pátek 16. 8. 2013 jsme ukončili příměstský tábor na ranči Hildago v Radiměři, kde jsme si nejen zajezdili na koních, opekli párky a zašvihali pravým honáckým bičem, ale viděli jsme také, jak se strojí kovboj a kůň. Na každého šerifa čekala malá odměna a něco na památku. Tábor jsme završili na věži kostela Nanebevzetí panny Marie ve Svitavách, kde jsme se porozhlédli po okolí.

Příměstského tábora se zúčastnilo 37 dětí a 4 vedoucí.

Pavla Cupalová

Fotogalerie

Termín: 29. 7. – 2. 8. 2013

Máme za sebou 1. ročník příměstského tábora pro teenagery (byl tedy zaměřen na věkovou kategorii 13-16 let), který znáte pod názvem Adrenalinové prázdniny.

První den jsme se seznámili za pomoci her v místním parku Javorka, v kotlících si uvařili buřtguláš a vyrazili prozkoumat dovednosti do LANOVÉHO PARKU v České Třebové.

Druhý den, díky nepřízni počasí, avšak k velkému úspěchu dětí, jsme navštívili LASER GAME V PARDUBICÍCH, kde si to naše mládež rozdala ve čtyřčlenných družstvech. Mezi týmy panoval adrenalin, rivalita a vše doplňovala dominantní hudba a světelné efekty. Součástí dne byl i rozchod v místním AFI Palace, kde jsme si mohli něco zakoupit.

Středu jsme zasvětili vodním radovánkám v podobě půldenní plavby z Chomoutova do Olomouce na raftech. Z bezpečnostních důvodů jsme byli nejprve proškoleni, seznámeni s rafty a naší dráhou a v neposlední řadě s vodáckou hantýrkou. Po rozdělení už měl každý v raftu svoji funkci a mohlo se nasedat. Věřím, že každá loď měla svoje velké dobrodružství, kupříkladu naše – s názvem Dámská jízda – se málem vykoupala díky nečekané návštěvě obří ropuchy. V tu chvíli asi žádnou z nás nenapadla možnost zakletého prince, neboť panující panika nás málem převrhla. Nakonec ale vše dobře dopadlo a všechny tři rafty dopluly do cíle v pořádku.

K mému velkému překvapení nesklidil až tak velký úspěch čtvrteční cyklovýlet na zříceninu hradu Lanšperk. Dětem tato trasa po cyklostezce činila značné problémy, a tak největší nadšení projevovaly vždy na odpočívadlech.

A jak se říká: "Na konec to nejlepší." V pátek nás čekaly motokáry v A-Kartareně. Každý se projevil jako velký závodník a motokáry nikdo nešetřil. Vyzkoušeli jsme si trénink, 2x kvalifikaci a ti nejlepší i závod. Mládež se zapojila skvěle. Všichni se podporovali a vznikly i fankluby, pokřiky a mexické vlny.

Pak už přišel úplný závěr v podobě rozloučení, předání cen a diplomů, vyhodnocení týdne a anonymní zpětná vazba od našich teenagerů, která byla s podivem příznivá. Za sebe musím říct, že takto báječnou partu dětí jsem dlouho neviděla, proto bych ráda nám vedoucím popřála kupu dalších takových týmů, a Vám skorodospělým moc poděkovala za skvělý týden s Vámi.

Za rok s Vámi počítáme a už teď se těšíme!

Katka, Hanka a Hanka :–)