^Zpět nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Termín: 14. - 18. 7. 2014

Máme tu třetí týden prázdnin a skupinka 36 dětí z Březové nad Svitavou a okolí začíná v pondělí 14. 7. svůj příměstský tábor.

V pondělí 14. 7. 2014 jsme se sešli v kulturním domě Březová nad Svitavou, kde táborníci zhlédli DVD o Putování Kryštofa Kolumba. Po celou dobu tábora byl tento mořeplavec s námi a doprovázel nás při plnění úkolů pro námořníky. Potom jsme se přemístili na atletický stadion, kde začali adepti na námořníky plnit úkoly, aby se při skončení prvního dne, mohli stát námořníky Kryštofa Kolumba. Co bylo za úkoly? Střelba z luku nebo hod oštěpem na cíl, poznávání po čichu koření, vyrobení lodičky z papíru a správně odpovědět, s jakou lodí dojel zpět Kryštof Kolumbus a vyrobit si pásku na ruku v barvě svého týmu a se svým jménem.

Protože nám během plnění úkolů vyhládlo, přemístili jsme se do školní jídelny, kde jsme naplnili bříška dobrým vývarem a kuřecími rarášky s bramborem, doplněné kompotem a něčím sladkým na zub.

Po obědě jsme se vypravili na lanový park a rozhlednu. Cestou jsme museli zvládnout, jako správní námořníci, nástrahy „ráhnoví“ lanového parku a postupně vystoupat k cíli dnešního dne, ke „stožáru“ lodi Kryštofa Kolumba – k Dobře ukryté rozhledně Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou. Zde byl každý z táborníků pasován na námořníka Kryštofa Kolumba. Po pasování jsme sestoupili zpět a děti se rozešly (rozjely) do svých domovů.

V úterý 15. 7. 2014 nás čekal výlet do Ostravy. Vlakem jsme vyrazili do Malého světa techniky v Dolní oblasti Vítkovice. Tam jsme se seznámili se vznikem ŠKODY MB 1000 a vyfotili se v kufru ŠKODY 105. Vyplnili jsme si pracovní listy a pak nás čekala prohlídka tohoto úžasného interaktivního světa techniky. Mohli jsme si vyzkoušet, jak se jezdilo na páru nebo na náš vlastní pohon, zařídit si autobus, vlak a spousty a spousty zajímavých věcí. Ani nám na vše nestačil čas a spěcháme na vlak, abychom se dostali zdárně domů.

Ve středu 16. 7. 2014 jsme vyrazili vlakem do Poličky. Zde nás čekala prohlídka města z hradeb, interaktivní výstava Tajemný svět Jiřího Trnky, kde děti plnily ve skupinkách úkoly. Pak jsme zamířili do parku, kde jsme si chvíli odpočali, děti si pohrály na dětském hřišti, plnili jsme nějaké úkoly. Po odpočinku nás čekala druhá část z návštěvy Poličky, a to výstava Co Čech to muzikant, kde si děti vyzkoušely, jak se muselo dříve ve škole spořádaně sedět, jaké byly tresty např. klečení na hrachu, a pak si všichni mohli vyzkoušet staré hudební nástroje. Na závěr nás čekala interaktivní výstava Hry a klamy, která měla největší úspěch. A zase nastal čas návratu domů.

Ve čtvrtek 17. 7. 2014 vyrážíme vlakem do Prahy na návštěvu Mořského světa. Děti byly průvodcem seznámeny s jednotlivými druhy mořských živočichů, s jejich krmením, životem atd. Na závěr si vyplnily pracovní listy a dostaly malý dárek (zuby ryb). Pak jsme vyrazili do Mc Donaldu a odtud přes Staroměstské náměstí na Václavské náměstí. Zbytek času do odjezdu vlaku jsme strávili na dětském hřišti pod Hlavním nádražím. Během cesty vlakem plnily děti úkoly pro námořníky, jako bylo vázání uzlů, nebo poznání zahrané písničky.

A je tu pátek 18. 7. 2014, poslední den našeho prázdninového putování. Tentokrát jsme vyrazili do Svitav. Vyrazili jsme do Městského muzea, kde na nás čekal pan kovář. Seznámili jsme s jeho prací a každý jsme si to mohl vyzkoušet. Ukovali jsme si čertovské rohy. Dalším programem byla návštěva Záchranné zdravotnické služby. Zde jsme se dozvěděli něco o její práci a mohli jsme si prohlédnout záchranná vozidla a měli štěstí na jejich výjezdy.

Poslední den jsme ukončili na hřišti TJ Sokol Březová nad Svitavou, kde jsme dostai odměny a upomínky na tento tábor.

Děti celým týdnem zdárně propluly a tak se staly právoplatnými členy námořního týmu Kryštofa Kolumba.

Pavla – Kryštof Kolumbus

Jana, Lenka, Eva – první důstojníci

a 36 námořníků Kryštofa Kolumba

Fotogalerie