^Zpět nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Je pondělí 8. 8. 2016 a 40 nedočkavých dětí se schází v kulturním domě na druhém příměstském táboře, který se v letošním roce v Březové nad Svitavou koná. Nejdříve se rozdělíme do čtyř barevných družstev, červené, modré, zelené a žluté. Každé dítě i vedoucí dostanou kšiltovku v barvě svého týmu, kterou si následně nějak pomaluje, popíše, zkrátka tak, aby si ji další dny poznali. Potom si vyrobíme butony, které si také nějak vyzdobíme, popíšeme, tak abychom měli památku na příměstský tábor. Po výrobě a seznamovacích hrách se protáhneme v rytmu aerobiku a orientálních tanců. Dopoledne rychle uteklo, nám začíná kručet v břiše, a proto se vydáváme na školy na oběd. Copak nám to dnes paní kuchařky připravily? Naplníme si bříška kuřecím řízkem s bramborem a pokračujeme v dnešním programu. Jedna skupinka odchází do lesa na lanový park a stavět domečky, druhá skupinka si zasoutěží na atletickém hřišti. Zhruba po 1,5 hodině se vystřídáme. Dnes nás trápí vysoké teploty, proto rychle do stínu k ovečkám, kde soutěžíme a hrajeme si. A již se přiblížil konec dnešního dne. Odcházíme domů a těšíme se další dny.

V úterý 9. 8. 2016 se scházíme v 7.30 hodin na nádraží Březová nad Svitavou a odjíždíme vlakem směr Nové Město nad Metují. Zde nás čeká prohlídka zámku, ale ne komnat, projdeme se od půdy ke sklepu. Na půdě máme možnost zanechat na nás památku, a to malou dřevěnou destičku s našimi jmény. Během prohlídky zavítáme i do kuchyně a na závěr nás čeká tajemné sklepení. Zde se možná potkáme se zlou zámeckou paní, která se někdy ve sklepení zjevuje. Tajemné, ale zábavné. Na závěr naší procházky nás čeká výstup na věž zámku Máselnice a procházka po zámeckém parku. Nesmíme zapomenout prohlédnout si náměstí, a proto dostanou děti rozchod, aby si mohly koupit něco na zub nebo na památku. Komu se nechce nakupovat, tráví volný čas na nedalekém dětském hřišti, kde se také na závěr našeho putování po Novém Městě scházíme, ale hlavně se zde schováváme před krátkým deštěm. A je čas, abychom se vydali na cestu k nádraží. Vlakem odjíždíme zpět domů.

A je tu středa 10. 8. 2016 a stejně jako předešlý den se scházíme na nádraží Březová nad Svitavou, odkud odjíždíme vlakem do Svitav. Zatím neprší, tak se vydáváme k hřišti u stadionu, kde si děti chvíli pohrají a již vyrážíme za cílem dnešního dne, procházkou po naučné stezce Vodárenským lesem. Rozdělíme se do dvou skupin a každá v jiném směru vycházíme plnit úkoly a poznávat Vodárenský les. Jaké stromy zde rostou, kteří živočichové zde žijí, která ptačí budka patří kterému ptáku? Zkusíme si přírodní telefon, sledujeme, v jaké výšce stromu žijí ti a ti živočichové. Zkrátka sledujeme přírodu kolem nás. Z Vodárenského lesa odcházíme na nové lanové centrum a zde trávíme zbytek času, než musíme odejít na vlak. Středa je za námi.

Ve čtvrtek 11. 8. 2016 se scházíme na náměstí Březová nad Svitavou, kde nastupujeme do přistaveného autobusu, který nás odveze na Dolní Moravu. A co budeme dělat zde? Nejdříve vyjedeme čtyř sedačkovou lanovkou ke Stezce v oblacích. Po dřevěných chodnících, vystoupáme až na její vrchol. Počasí nám zatím přeje, i když fouká a je zima, výhled je pěkný. Odvážné děti sjíždí dolů ze Stezky 100 metrovým tobogánem, my ostatní jdeme pěšky dolů. Nesmíme si zapomenout zakoupit suvenýry, občerstvit se a již odcházíme na lanovku, která nás odveze zpět dolů. Domů, ale ještě neodjíždíme, jdeme si zaskotačit do Mamutíkova vodního parku a Lesního zážitkového parku. Čas rychle utíká a nám nezbývá nic jiného než se sejít, vyfotit s Mamutem a odejít k autobusu, který nás odveze zpět domů.

A je tu poslední den našeho superprázdninového tábora. V pátek 12. 8. 2016 odjíždíme vlakem do Muzea ve Svitavách. Zde si spolu s panem řezbářem vyrobíme něco na památku, postavíme si ze dřeva na modelu města Svitav některé historické budovy a zahrajeme historické pexeso. Zájemci si mají možnost ještě prohlédnout výstavu vláčků, která v Svitavském muzeum probíhá. A již musíme odejít na vlak, který nás doveze zpět do Březové nad Svitavou. Odcházíme na hřiště TJ Sokol, kde nás čekají odměny, za zdárně zvládnutý týden. A musíme se rozloučit, je tu totiž konec.

Bylo to super, tak příští rok AHOJ!

Vedoucí PT: Pavla Cupalová, Kateřina Macháňová, Lenka Švancarová, Jana Bártová a skvělý pomocník Eliška Macháňová

Fotogalerie:Rajče

Na dalším ročníku tábora „Prázdninové putování“ se v hojném počtu 36 dětí setkala jednoznačná převaha chlapců. Podle toho jsme se také ani minutku nenudili, tak se pojďme společně ohlédnout za tímto nabitým týdnem!

První den jsme se, jak jinak, než museli seznámit, a to nejdříve v samotném družstvu rozdělených podle barev na červené, žluté, modré a zelené, a poté v rámci celého tábora. Řeknu Vám, kde jaké dítko mělo na jména horšího „pamatováka“ než my starší. Pak už se ale znalí jedinci nedočkavě poptávali po našem speciálu, tedy vaření táborového buřt guláše na otevřeném ohni v kotlíkách. Zapojili se vskutku všichni od nejmenších po největší a tato pochoutka nám vyšla ze tří kotlíků jen tak tak! Pak už nás netrpělivě očekávali v knihovně, kde jsme postavili první českotřebovské domino z knih.

Na druhý den jsme se vrátili v čase s rytířem Toulovcem v nedaleké Litomyšli, kde nás seznámil se spoustou zajímavostí a ukázal nám krásné tamní kouty. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet i střelbu z kuše. Nesmím opomenout, že děti zde projevily nemalou odvahu tím, že nastavily vlastní krčky na záchranu rytíře Toulovce ze spárů mocného čaroděje v zámeckém sklepení a pokusily se oživit jedince, kteří tento boj prohráli. Podařil se jim to? Jeďte se tam s dětmi podívat!

Středa byla v duchu exkurzí a mnoha nových zážitků. V depu jsme si vyzkoušeli řídit mašinu a jeli jsme si jako páni ve vlaku vypraveném POUZE PRO NÁS. U hasičů jsme si zahráli na záchranáře, seznámili jsme se s jejich vybavením a dali si pořádně do těla v posilovně :D

Čtvrtek byl zahájen i ukončen v dětmi oblíbeném vlaku RJ směr Ostrava  - Svět techniky. Program jsme započali zábavným divadlem o vědě, kde děti ochutnaly -196°C, jiné byly pořezané a někteří i vzplanuly. Poté jsme pokračovali působivým 3D kinem o Galapágách. Většinu času jsme strávili v sekcích Svět civilizace, Vědy a objevů, Přírody a také jsme si vyrobili lžičku! Tento den byl dětmi vyhodnocen jako ten nejlepší!

Poslední den tábora se nám trošku protáhl. Navštívili jsme muzeum ve Svitavách s výstavou Vlaky, vláčky, koleje. Vytvořili jsme krásné výrobky z papíru, postavili výtvory ze stavebnice Merkur a podívali se z věže na tamní vyhlídku. Podle radosti dětí byl velkou atrakcí úkol z našeho táborového deníku - sehnat co nejvíce podpisů od cizích lidí v časovém limitu. Výherce se blížil k neuvěřitelným 40.

Na závěr našeho týdne jsme se rozloučili, rozdali pamětní listy a odměny a vyhodnotili soutěže. Pak už jen zbývalo vrátit ratolesti zpět rodičům.

Srdečně děkuji celému DDM a svému trpělivému týmu

Vedoucí Kateřina Švihálková s Hana Sychrová, Hana Janošíková a Iveta Mutlová Smile

 

Fotogalerie:RajčeRajče

pondělí 18. 7. 2016 se schází 36 nedočkavých dětí v sále Kulturního domu Březová nad Svitavou, kde na ně čeká rozdělení do čtyř barevných týmů. Každý dostane kšiltovku v barvě týmu, kterou si musí nějak označit, aby si ji poznal. Po vzájemném seznámení odcházíme po cyklostezce na atletický stadion, kde děti hrají hry, jako například živé pexeso, magnety aj. Čas rychle utíká a přiblížila se jedenáctá hodina. Již značně vyhladovělí, se přesouváme do školní jídelny, kde nám paní kuchařky uvařily hovězí polévku a rizoto. Všem chutná.

Posíleni dobrým obědem se vydáváme loukami, lesem, zkrátka cestou necestou, do motokrosového areálu AMK Březová nad Svitavou. Cestou na nás čeká krásný výhled na město Březová nad Svitavou i spousty příjemného i nepříjemného hmyzu. A konečně dorážíme na místo. Po chvíli odpočinku už zase hrajeme hry. Ti odvážnější jdou do lesa hrát šiškovanou. Zkrátka příjemně strávené pondělní odpoledne. Šestnáctá hodina odbila a musíme se rozejít domů, abychom se dobře vyspali na další den, kdy nás čeká další dobrodružství.

A je tu úterý 19. 7. 2016. V osm hodin ráno nastupujeme do přistaveného autobusu a odjíždíme plni očekávání do Litomyšle. Co nás dnes při toulkách s rytířem Toulovcem asi čeká? Litomyšl se přiblížila, vystupujeme na parkovišti a vyrážíme do Klášterních zahrad, kde se máme s tajemným rytířem Toulovcem sejít. V Klášterních zahradách máme možnost si chvíli odpočnout, odběhnout a hlavně se připravit na toulky. Kdo se to k nám blíží? Děti napínají oči. Rytíř Toulovec je upoutal hned při svém příchodu, mohou mu pomoci nést druhou kuš a již je vtahuje do příběhu. Pomalu začínáme naši pouť Litomyšlí, zastavujeme u zajímavých domů, staveb, kostelů, vyslechneme si tajuplné příběhy s nimi spojené, ale i v jakém slohu jsou postaveny, která významná osobnost v domě žila. Před divadlem si z plna hrdla zazpíváme Českou hymnu a pak se prezentujeme zpěvem na Toulovcově náměstí, kde se také dozvídáme něco o životě našeho průvodce. Děti se ale již nemohou dočkat, kdy dojdou do krvavé uličky. Co to je? Bude tam krev? Dotírají svými otázkami na rytíře. Ten je pomalu dovádí na místo. Je to prostá ulička s černými sgrafity na červeném podkladě, pro děti překvapení nebo zklamání? Už je tu však další příběh nejstaršího domu na náměstí. Pomalu bloumáme ulicemi Litomyšle a již se ocitáme před barokním piaristickým kostelem Nalezení svatého kříže, kde následuje jeho prohlídka a výstup do výšin. Otevírá se nám pohled na Litomyšl z ptačí perspektivy. Potřebujeme krátkou přestávku, a proto si odcházíme odpočnout do Klášterních zahrad. Nasvačíme se, odpočineme a pokračujeme v procházce, tentokrát míříme k zámku. Děti se dovídají, co to jsou sgrafita, kdo se narodil v zámeckém pivovaru a následuje výstup na arkády zámku. Najednou tu s námi rytíř není, odnesl ho čaroděj do podzemí a děti ho musí vysvobodit z jeho spárů. Musí si ovšem dávat pozor, aby se neproměnily v kámen, kdyby na ně čaroděj pohlédl. Začíná hledání rytíře v zámeckém sklepení mezi sochami. Rytíř nakonec nalezen, ale teď začíná lov na čaroděje. Prozkoumáváme zákoutí, tajemné dveře, ale čaroděje nenalézáme, tak se alespoň pokoušíme oživit zkamenělé sochy, ale ty prý ožívají až po půlnoci. No nic, vycházíme z podzemí a vracíme se zpět do Klášterních zahrad. Můžeme si vyzkoušet střelbu z kuše nebo se brouzdat ve vodě nebo jen tak odpočívat. A je tu závěr našeho putování s rytířem. Rytíř pasuje chlapce na rytíře, loučíme se s ním a odcházíme k autobusu, který nás doveze domů. Rytíři moc děkujeme!

Ve středu 20. 7. 2016 se scházíme na nádraží ČD a odjíždíme vlakem směr Česká Třebová. Dnes nás čeká návštěva Depa kolejových vozidel. Projdeme si správkárnu, můžeme se podívat do staré motorové mašinky, prohlédnout si ty nové, mají tu i jednu parní. Vidíme, kde se lokomotivy opravují, umývají.  Dokonce nás pan průvodce povozí na točně. Zase něco nového. Čas i zde rychle utíká a už se loučíme, abychom stihli návštěvu u železničních hasičů.  Moc děkujeme za umožnění návštěvy Depa.

Po krátké občerstvovací přestávce odcházíme za hasiči. Co nás tu čeká? Rozdělíme se do tří skupinek.

První skupinka si prochází budovy hasičské stanice, zázemí pro hasiče, posilovna, některé stroje si mohou děti i vyzkoušet. V dispečinku mají možnost shlédnout a i slyšet, jak se vyhlašuje, pro nás tedy cvičně, výjezd.

Druhá skupinka se mezitím seznamuje s jedním hasičským autem, jeho výbavou. Co slouží k čemu. Mohou si některé věci také vyzkoušet.

Třetí skupinku čeká praktická část. Zkusí si přestříhnout hydraulickými kleštěmi železo a pak u hasičské cisterny zkoušení stříkat vodu z děla, ale i z hadice. Zkrátka všichni jsou v tu chvíli malými hasiči.

Skupinky se po určité době vzájemně vymění. Ještě by se tu bylo jistě déle, my ale musíme odejít na vlak a hasiči mají nyní už skutečný výjezd.

Děkujeme všem hasičů, kteří se nám tak mile věnovali.

Plni dojmů nasedáme do vlaku a vracíme se domů, abychom načerpali síly na další den.

Čtvrtek 21. 7. 2016, nejdelší den našeho prázdninového putování. Scházíme se opět na nádraží a odjíždíme vlakem nejdříve do České Třebové, kde budeme následně přestupovat na vlak do Ostravy. A kam v Ostravě? Do Světa techniky ve Vítkovicích. Zde na nás čeká:

  • svět civilizace – to, co je pro nás samozřejmostí, je jinde vzácností (voda, škola…). Expozice je interaktivní, tak si máme možnost vše vyzkoušet na vlastní oči, uši, ruce, nohy.
  • svět vědy a objevů - zdůrazňuje struktury světa kolem nás a technologií, s nimiž se nyní setkáme. Expozice je opět interaktivní. Co je to skener, nano, mikro, 3 D tiskárna, zkrátka vše, co nás obklopuje nebo bude obklopovat v budoucnu.
  • svět přírody -  příroda a okolí kolem nás v několika oblastech. Zde bychom se měli lépe naučit chápat svět kolem nás. Můžeme se opět interaktivně vše vyzkoušet. Vyletět do vesmíru a podívat se na Zemi, jak ji vidí jen kosmonauti. Vlézt do dutého stromu a podívat, která zvířata žijí v jaké výšce. A spousty zajímavého.

Když nás prohlídka zmůže, můžeme si odpočinout na sedacích vacích. Nesmíme opomenout navštívit divadlo vědy, kde si spolu s vědci vyzkoušíme pokusy s ohněm. Opravdu velice zajímavé. A ještě rychle do 3D kina, kde na nás čeká poutavý film o Galapágách.

Zase nabitý den. Ale odjíždíme domů, plni dalších nových dojmů a zkušeností.

A máme tu poslední den, a to pátek 22. 7. 2016. Jak už bývá od středy zvykem, scházíme se na nádraží ČD a jedeme do Svitav. Zde na nás čeká velké překvapení, které nebylo v plánu. Jedna z maminek, která pracuje jako pokladní na nádraží nám zajistila prohlídku výpravní kanceláře nádraží. Ne každý máme tu možnost se tam podívat, tak to byl pro děti jistě velký zážitek. Prohlídka je u konce a my se vydáváme směr Muzeum. Uvidíme zde kolejiště v pohybu a expozici Vlaky a vláčky. Mezitím, co si jedna skupinka prohlíží vlaky a s tím spojené nářadí, oblečení atd., druhá skupinka si skládá různé modely z Merkuru nebo lepí mašinky z papíru, pak se obě skupinky vymění.

Z muzea odcházíme na dětské hřiště u stadionu, kde se děti snad dostatečně vydovádí. Vlakem se vracím zpět do Březové, kde se společně loučíme na hřišti. Děti čeká za celotýdenní společné putování něco sladkého na zub a nějaká ta odměna.

A je tu konec!!!

Vedoucí PT: Pavla Cupalová, Lenka Mezuláníková, Dominka Škeříková, Diana Křivková

 

Fotogalerie:Rajče

Píše se první den druhého prázdninového měsíce a do Domu dětí a mládeže Kamarád přichází 34 dětí, které jsou z počátku tiché, ale velmi zvědavé, co je tam přesně čeká. Prvně přichází informace od hlavní vedoucí a rozdělení dětí do skupin a pak už seznamování, výroba táborového buttonu, zdobení batůžku na záda. No vida, dopoledne je pryč, bříška už se ozývají a my se vydáváme na výborný oběd do Národního domu. Jak uteklo dopoledne, tak uteklo i odpoledne, které jsme strávili v Javorce spoustou her.

Druhý den jsme cestovali do Nového Města nad Metují a čekala nás moc vydařená zámecká prohlídka. Paní průvodkyně s námi vystoupala do podkroví, na zeď vzpomínek jsme si přitloukli dřevěnou destičku s našimi jmény. Zavedla nás do zámecké kuchyně i do sklepení. Někteří vystoupali 148 schodů do věže zvané Máselnice, odkud byl nádherný výhled na náměstí i okolí.

Uprostřed týdne nás čekala cesta do blízkých Svitav, kde se nachází Vodárenský les. Je otevřen od roku 2014 a pro své návštěvníky zde zrealizovali nádhernou naučnou stezku. Děti byly nadšené a každé stanoviště řádně vyzkoušely. Na louce jsme zahráli hry a děti se vyřádily na dětském hřišti. U náměstí v příjemné restauraci byl již připraven oběd, který jsme všichni ocenili. Přeci jen na čerstvém vzduchu pořádně vyhládne.

Předposlední den byl velmi očekávaný. To proto, že jsme měli připravenou cestu do Mirákula, které se nachází v Milovicích. Den byl, dá se říci, tropický, ale dětem to vůbec nevadilo. Vrhly se na obří trampolíny, obří houpačky, bludiště i nádherný dřevěný hrad. Také podzemí skrývalo svá dobrodružství a každopádně v něm bylo příjemně chladno. Na závěr jsme si nechali vodní svět, kde se všechny děti patřičně osvěžily. Nikdo nezůstal suchý! Naštěstí všichni měli náhradní oblečení.

A je tu poslední den příměstského tábora a velmi zajímavá exkurze v třídírně odpadů v Černé za Bory u Pardubic. Dozvěděli jsme se, kolikrát lze recyklovat papír a sklo, viděli jsme na vlastní oči, jak samotné třídění probíhá. Všechny děti na památku obdržely vyřazené časopisy a při cestě zpět si je pečlivě ve vláčku prohlížely. Na závěr v Domě dětí vyhodnocení, odměnění, společné foto a přání všem, ať si užijí zbytek prázdnin.

Bylo to moc prima!!!

Jana, Hanka, Míša a Zlatka

 Fotogalerie:Rajče

V týdnu od 25. do 29. července 2016 probíhal příměstský tábor Prázdninové putování se zvířátky II., který organizoval DDM Kamarád v České Třebové.  První den jsme se společně všichni seznámili, zahráli si mnoho her a utužili vztahu v oddílech, které mezi sebou po celý týden soutěžily. V úterý jsme se vydali do Nového Města nad Metují, kde jsme navštívili zámek a poznali zdejší muzeum. Ve středu jsme za hezkého počasí vyrazili do Svitav na naučnou stezku, která nám nabídla základní poznání přírodních materiálů, stopy a vývoj lesních zvířat nebo také krásný pohled z posedu, kam si každý mohl vylézt. Předposlední den nás čekal výlet do Milovic, konkrétně do parku Mirakulum. Tady si děti užily nejen mnoho zábavných atrakcí, ale také vystoupení španělského kouzelníka. Celý týden jsme završili v pátek návštěvou třídírny odpadů v Černé za Bory, kde se děti dozvěděly nejen jak správně třídit odpad, ale také co se s ním děje dál a jak celý proces funguje.  Osobně na celý týden vzpomínám moc ráda. Viděli jsme zajímavá místa, děti našly nové kamarády a vzájemně jsme si užili spoustu legrace.  Budeme rádi, když si za rok tak skvělých pět dní opět zopakujeme.

Magda, Martin, Honza a Anička

 Fotogalerie:Rajče

Příměstský tábor Tvoříme od nevidím do nevidím se konal v týdnu od 18. 7. do 22. 7. 2016. Tvoření bylo hlavním cílem tábora. Hned v pondělí jsme s dětmi upletli košíky z pedigu, do kterých jsme jim v pátek přibalili pár věcí pro radost. Všem se jejich díla povedla. V úterý jsme absolvovali výlet do Potštejna a cestou si všichni vytvořili bambule z vlny na ozdobu. Zde jsme také navštívili prodejnu s včelími produkty, kde si děti mohli nakoupit něco pro radost. Ve středu pro nás náš prima kamarád Honza připravil šipkovanou směrem na Hory v České Třebové, kde jsme s dětmi hráli hry a plnili různé disciplíny. Ve čtvrtek na nás čekal v Litomyšli rytíř Toulovec, který nás provedl Litomyšlí v dobovém přestrojení. Byli jsme z něj nadšeni. Dověděli jsme se mnoho o Litomyšli. No a poslední den v pátek nás čekala rozhledna na Kozlově a poté u strojvůdcovské chaty opékání, kde si děti vytvořili praky a kdo chtěl si ušil rybku do falešného akvária. Rozloučení proběhlo na Domě dětí a mládeže. Celý týden jsme si užili s radostí a nadšením.

Na příští rok se s vámi těší Gáby, Honza, Míša a Ivča.

Fotogalerie:Rajče

Náš příměstský tábor jsme zahájili cestou do Dolní Dobrouče, kde na nás čekalo seznámení se s drátováním. Děti si vyrobily broučky z kamínků a srdíčkové zápichy do květináče. V úterý za námi do České Třebové přijela paní Tamara z Prahy, která nás učila vyrábět ptáčky a panenky z kukuřičného šustí. Třetího dne jsme se vydali do Šumperka do Kozího krámku. Zde si děti vyzkoušely barvení a zdobení batůžku pomocí barevných sprejů a razítek. Ve čtvrtek jsme se vydali do Botanicu. Po trochu komplikovaném cestování jsme nakonec zdárně dorazili na místo, a i když nám tentokrát počasí nepřálo, děti si vyrábění užily. Každý si vyrobil přírodní voňavé mýdlo a kožený váček. Kdo chtěl, mohl si ještě vyzkoušet výrobu svíček, ručního papíru, rýžování zlata, výrobu loutek, košíkářství, řezbářství, ražbu mincí a mnoho dalšího. Příměšťák jsme zakončili návštěvou u kováře a společným opékáním.

Fotogalerie:Rajče