^Zpět nahoru

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

pondělí 18. 7. 2016 se schází 36 nedočkavých dětí v sále Kulturního domu Březová nad Svitavou, kde na ně čeká rozdělení do čtyř barevných týmů. Každý dostane kšiltovku v barvě týmu, kterou si musí nějak označit, aby si ji poznal. Po vzájemném seznámení odcházíme po cyklostezce na atletický stadion, kde děti hrají hry, jako například živé pexeso, magnety aj. Čas rychle utíká a přiblížila se jedenáctá hodina. Již značně vyhladovělí, se přesouváme do školní jídelny, kde nám paní kuchařky uvařily hovězí polévku a rizoto. Všem chutná.

Posíleni dobrým obědem se vydáváme loukami, lesem, zkrátka cestou necestou, do motokrosového areálu AMK Březová nad Svitavou. Cestou na nás čeká krásný výhled na město Březová nad Svitavou i spousty příjemného i nepříjemného hmyzu. A konečně dorážíme na místo. Po chvíli odpočinku už zase hrajeme hry. Ti odvážnější jdou do lesa hrát šiškovanou. Zkrátka příjemně strávené pondělní odpoledne. Šestnáctá hodina odbila a musíme se rozejít domů, abychom se dobře vyspali na další den, kdy nás čeká další dobrodružství.

A je tu úterý 19. 7. 2016. V osm hodin ráno nastupujeme do přistaveného autobusu a odjíždíme plni očekávání do Litomyšle. Co nás dnes při toulkách s rytířem Toulovcem asi čeká? Litomyšl se přiblížila, vystupujeme na parkovišti a vyrážíme do Klášterních zahrad, kde se máme s tajemným rytířem Toulovcem sejít. V Klášterních zahradách máme možnost si chvíli odpočnout, odběhnout a hlavně se připravit na toulky. Kdo se to k nám blíží? Děti napínají oči. Rytíř Toulovec je upoutal hned při svém příchodu, mohou mu pomoci nést druhou kuš a již je vtahuje do příběhu. Pomalu začínáme naši pouť Litomyšlí, zastavujeme u zajímavých domů, staveb, kostelů, vyslechneme si tajuplné příběhy s nimi spojené, ale i v jakém slohu jsou postaveny, která významná osobnost v domě žila. Před divadlem si z plna hrdla zazpíváme Českou hymnu a pak se prezentujeme zpěvem na Toulovcově náměstí, kde se také dozvídáme něco o životě našeho průvodce. Děti se ale již nemohou dočkat, kdy dojdou do krvavé uličky. Co to je? Bude tam krev? Dotírají svými otázkami na rytíře. Ten je pomalu dovádí na místo. Je to prostá ulička s černými sgrafity na červeném podkladě, pro děti překvapení nebo zklamání? Už je tu však další příběh nejstaršího domu na náměstí. Pomalu bloumáme ulicemi Litomyšle a již se ocitáme před barokním piaristickým kostelem Nalezení svatého kříže, kde následuje jeho prohlídka a výstup do výšin. Otevírá se nám pohled na Litomyšl z ptačí perspektivy. Potřebujeme krátkou přestávku, a proto si odcházíme odpočnout do Klášterních zahrad. Nasvačíme se, odpočineme a pokračujeme v procházce, tentokrát míříme k zámku. Děti se dovídají, co to jsou sgrafita, kdo se narodil v zámeckém pivovaru a následuje výstup na arkády zámku. Najednou tu s námi rytíř není, odnesl ho čaroděj do podzemí a děti ho musí vysvobodit z jeho spárů. Musí si ovšem dávat pozor, aby se neproměnily v kámen, kdyby na ně čaroděj pohlédl. Začíná hledání rytíře v zámeckém sklepení mezi sochami. Rytíř nakonec nalezen, ale teď začíná lov na čaroděje. Prozkoumáváme zákoutí, tajemné dveře, ale čaroděje nenalézáme, tak se alespoň pokoušíme oživit zkamenělé sochy, ale ty prý ožívají až po půlnoci. No nic, vycházíme z podzemí a vracíme se zpět do Klášterních zahrad. Můžeme si vyzkoušet střelbu z kuše nebo se brouzdat ve vodě nebo jen tak odpočívat. A je tu závěr našeho putování s rytířem. Rytíř pasuje chlapce na rytíře, loučíme se s ním a odcházíme k autobusu, který nás doveze domů. Rytíři moc děkujeme!

Ve středu 20. 7. 2016 se scházíme na nádraží ČD a odjíždíme vlakem směr Česká Třebová. Dnes nás čeká návštěva Depa kolejových vozidel. Projdeme si správkárnu, můžeme se podívat do staré motorové mašinky, prohlédnout si ty nové, mají tu i jednu parní. Vidíme, kde se lokomotivy opravují, umývají.  Dokonce nás pan průvodce povozí na točně. Zase něco nového. Čas i zde rychle utíká a už se loučíme, abychom stihli návštěvu u železničních hasičů.  Moc děkujeme za umožnění návštěvy Depa.

Po krátké občerstvovací přestávce odcházíme za hasiči. Co nás tu čeká? Rozdělíme se do tří skupinek.

První skupinka si prochází budovy hasičské stanice, zázemí pro hasiče, posilovna, některé stroje si mohou děti i vyzkoušet. V dispečinku mají možnost shlédnout a i slyšet, jak se vyhlašuje, pro nás tedy cvičně, výjezd.

Druhá skupinka se mezitím seznamuje s jedním hasičským autem, jeho výbavou. Co slouží k čemu. Mohou si některé věci také vyzkoušet.

Třetí skupinku čeká praktická část. Zkusí si přestříhnout hydraulickými kleštěmi železo a pak u hasičské cisterny zkoušení stříkat vodu z děla, ale i z hadice. Zkrátka všichni jsou v tu chvíli malými hasiči.

Skupinky se po určité době vzájemně vymění. Ještě by se tu bylo jistě déle, my ale musíme odejít na vlak a hasiči mají nyní už skutečný výjezd.

Děkujeme všem hasičů, kteří se nám tak mile věnovali.

Plni dojmů nasedáme do vlaku a vracíme se domů, abychom načerpali síly na další den.

Čtvrtek 21. 7. 2016, nejdelší den našeho prázdninového putování. Scházíme se opět na nádraží a odjíždíme vlakem nejdříve do České Třebové, kde budeme následně přestupovat na vlak do Ostravy. A kam v Ostravě? Do Světa techniky ve Vítkovicích. Zde na nás čeká:

  • svět civilizace – to, co je pro nás samozřejmostí, je jinde vzácností (voda, škola…). Expozice je interaktivní, tak si máme možnost vše vyzkoušet na vlastní oči, uši, ruce, nohy.
  • svět vědy a objevů - zdůrazňuje struktury světa kolem nás a technologií, s nimiž se nyní setkáme. Expozice je opět interaktivní. Co je to skener, nano, mikro, 3 D tiskárna, zkrátka vše, co nás obklopuje nebo bude obklopovat v budoucnu.
  • svět přírody -  příroda a okolí kolem nás v několika oblastech. Zde bychom se měli lépe naučit chápat svět kolem nás. Můžeme se opět interaktivně vše vyzkoušet. Vyletět do vesmíru a podívat se na Zemi, jak ji vidí jen kosmonauti. Vlézt do dutého stromu a podívat, která zvířata žijí v jaké výšce. A spousty zajímavého.

Když nás prohlídka zmůže, můžeme si odpočinout na sedacích vacích. Nesmíme opomenout navštívit divadlo vědy, kde si spolu s vědci vyzkoušíme pokusy s ohněm. Opravdu velice zajímavé. A ještě rychle do 3D kina, kde na nás čeká poutavý film o Galapágách.

Zase nabitý den. Ale odjíždíme domů, plni dalších nových dojmů a zkušeností.

A máme tu poslední den, a to pátek 22. 7. 2016. Jak už bývá od středy zvykem, scházíme se na nádraží ČD a jedeme do Svitav. Zde na nás čeká velké překvapení, které nebylo v plánu. Jedna z maminek, která pracuje jako pokladní na nádraží nám zajistila prohlídku výpravní kanceláře nádraží. Ne každý máme tu možnost se tam podívat, tak to byl pro děti jistě velký zážitek. Prohlídka je u konce a my se vydáváme směr Muzeum. Uvidíme zde kolejiště v pohybu a expozici Vlaky a vláčky. Mezitím, co si jedna skupinka prohlíží vlaky a s tím spojené nářadí, oblečení atd., druhá skupinka si skládá různé modely z Merkuru nebo lepí mašinky z papíru, pak se obě skupinky vymění.

Z muzea odcházíme na dětské hřiště u stadionu, kde se děti snad dostatečně vydovádí. Vlakem se vracím zpět do Březové, kde se společně loučíme na hřišti. Děti čeká za celotýdenní společné putování něco sladkého na zub a nějaká ta odměna.

A je tu konec!!!

Vedoucí PT: Pavla Cupalová, Lenka Mezuláníková, Dominka Škeříková, Diana Křivková

 

Fotogalerie:Rajče